Data: 29.04.2015
 
Udostępnij:
 

Międzynarodowy Dzień Tańca 2015

 

Dziś, 29 kwietnia, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tańca. Z tej okazji wszystkim tancerzom, ale także trenerom i działaczom składamy serdeczne życzenia.

Tancerzom życzymy wytrwałości i siły w dążeniu do celu, płynności przy każdym ruchu i pięknych prezentacji oraz triumfów na turniejach, a ich trenerom ciekawych pomysłów na choreografie. Słowa uznania kierujemy również do rodziców tańczących dzieci, bez wsparcia których, sukcesy ich pociech nie byłyby możliwe.

---------------------------------------------------

Od momentu ustanowienia Międzynarodowego Dnia Tańca w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (UNESCO), 29 kwietnia obchodzimy święto tańca, który to w swojej uniwersalności wykracza poza wszelkie bariery polityczne, kulturowe i etniczne. Co roku, z tej okazji wybitna postać świata tanecznego wygłasza swoje orędzie. Tym razem autorem przesłania jest Israel Galván, hiszpański tancerz i choreograf, który dokonał nowatorskiej zmiany formuły prezentacji tańca flamenco.


Israel Galván de los Reyes na stałe współpracuje z z Théâtre de la Ville Paris i Mercat de les Flors Barcelona. W 2005 roku został odznaczony Państwową Nagrodą w dziedzinie Tańca w kategorii "kreacja" przez departament kultury rządu hiszpańskiego za "za pracę twórczą w dziedzinie flamenco z poszanowaniem prawdziwych korzeni tej sztuki, dzięki którym przetrwała do dnia dzisiejszego i jest gatunkiem uniwersalnym." W 2012 roku otrzymał New York Bessie Performance Award za wybitne osiągnięcia twórcze oraz Medal Sztuk Pięknych hiszpańskiej Rady Ministrów.


Orędzie hiszpańskiego artysty odczytane będzie w języku angielskim i chińskim podczas uroczystej gali, którą organizuje we współpracy z Akademią Teatralną w Szanghaju Międzynarodowy Instytut Teatralny (ITI). Treść orędzia tłumaczona jest na ponad 20 języków i publikowana przez instytucje należące do sieci ITI (ponad 70 ośrodków ITI i liczni partnerzy instytutu) oraz organizacje tańca na całym świecie.

 

Przesłanie na Międzynarodowy Dzień Tańca 2015
Israel Galván

"Carmen Amaya, Valeska Gert, Suzushi Hanayagi, Michael Jackson - to dla mnie turbiny generujące energię. Myśląc o nich, zaczynam się zastanawiać nad wpływem choreografii na energię tancerza. Kluczowa jest zapewne nie sama choreografia, ale owa energia, która wprawia tancerza w ruch.

Wyobrażam sobie transformator Tesli, który przyciąga, emituje uzdrawiający promień i wywołuje przemianę fizyczną tancerza: Pina Bausch staje się modliszką, Raimund Hoghe - żukiem gnojowym, Vicente Escudero - patyczakiem, a Bruce Lee - stonogą. Zatańczyłem swój pierwszy duet ze moją matką, gdy była w siódmym miesiącu ciąży. Uznacie to może za przesadę. Choć prawie zawszę tańczę sam, wyobrażam sobie, że towarzyszą mi duchy nakazujące porzucić rolę "tancerza samotności". A może Didi-Huberman miał na myśli "tancerza pieśni soleá"?

Jako dziecko nie lubiłem tańczyć, ale wychodziło mi to naturalnie, bez wysiłku. Prawie instynktownie. Z czasem zrozumiałem, że taniec leczy, przynosi efekty niemal medyczne. Pomógł mi pokonać introwersję, otworzyć się na ludzi. Widziałem zdjęcie dziecka chorego na ebolę, które leczono tańcem. Wiem, że to przesąd, ale może ma jakiś sens?

Kiedy dorosłem, taniec zamienił się w obsesję, która wypełnia cały mój czas i sprawia, że tańczę nawet, gdy jestem w bezruchu, odgradzając mnie od rzeczywistości materialnej. Wiem, że nie jest to ani dobre, ani złe, ani nawet konieczne, ale tak po prostu jest. Kiedy siedzę na kanapie i myślę o swoich sprawach, pomrukując, moja córka Milena mówi: "tato, nie tańcz".

Sęk w tym, że patrzę na ludzi idących ulicą, przywołujących taksówkę, poruszających się w swój własny, niepowtarzalny, czasami zdeformowany sposób i widzę, że oni wszyscy tańczą! Nie zdają sobie z tego sprawy, ale tańczą! Chce mi się do nich krzyknąć: może o tym nie wiesz, ale wszyscy tańczymy! Ci, którzy nie tańczą są pechowcami, nie żyją, nie czują i nie cierpią!

Podoba mi się angielskie słowo "fusion" (połączenie), choć nie lubię, kiedy używa się go w żargonie marketingowym, żeby sprzedać jakiś styl czy markę. Może lepiej "fission" (rozszczepienie), mieszanina atomów: kolaż ze stopami Juana Belmonte, rozpostartymi ramionami Isadory Duncan i lekko kołyszącym się brzuchem Jeffa Cohena z filmu The Goonies. Wszystko to tworzy przyjemnie intensywny koktajl, miły dla podniebienia, gorzki lub uderzający do głowy. Nasza tradycja jest także takim koktajlem, choć ortodoksi pragną zachować przepis na swoją odrębność. Ale różne rasy, religie i opcje polityczne mieszają się ze sobą. Wszyscy możemy tańczyć razem. Może nie we wspólnym uścisku, ale ramię w ramię.

Stare chińskie powiedzenie mówi: "Trzepot skrzydeł motyla mogą odczuć ludzie na całym świecie". Gdy w Japonii mucha wzlatuje w powietrze, na Karaibach tajfun mąci wody oceanu. Po wykonaniu przejmującego tańca sevillanas, Pedro G. Romero stwierdza, że dokładnie w tym samym dniu, kiedy bomba spadła na Hiroszimę, Niżyński powtórzył swój wielki skok w austriackim lesie. Idąc dalej tym tropem: uderzenie bicza Saviona Glovera sprawia, że Michaił Barysznikow wykonuje obrót. W tym momencie Kazuo Ohno stoi nieruchomo, wprowadzając Marię Muoz w stan naelektryzowania. Tej na myśl przychodzi Conrad Veidt i zmusza Akrama Khana do wywołania trzęsienia ziemi w jego garderobie. Potrząsają dzwonkami, a podłoga pokrywa się kroplami ich potu wyciśniętymi przez zmęczenie.

Chciałbym móc zadedykować tegoroczny Międzynarodowy Dzień Tańca i te słowa każdemu, kto tańczy dokładnie w tym momencie. Jednak pozwolę sobie na żart i jednocześnie życzenie: tancerze, muzycy, krytycy, organizatorzy - zatańczmy razem, jak w wielkim finale jakiejś gali, zatańczmy jak Béjart, zatańczmy z klasą, zatańczmy "Bolero" Ravela - wszyscy".

/Tłumaczenie na język polski na podstawie wersji angielskiej - Monika Tacikowska /IMiT/.